Černá věž v Českých Budějovicích

12.05.2025

Jedním z nejvýraznějších symbolů Českých Budějovic je Černá věž, která se tyčí hned vedle náměstí Přemysla Otakara II. Tato majestátní stavba, dokončená v roce 1577, byla původně postavena jako hlásná a strážní věž, ale zároveň sloužila i jako zvonice. Dnes je jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí města a nabízí dechberoucí výhled na jeho historické centrum.

Impozantní výška a výhledy

Černá věž dosahuje úctyhodné výšky 72,29 metrů a její ochoz se nachází ve výšce 46 metrů. Chcete-li si užít panoramatický pohled na České Budějovice a jejich okolí, musíte zdolat 225 schodů. Odměnou za námahu vám bude výhled, který sahá daleko za hranice města – za dobrého počasí můžete spatřit i vrcholky Šumavy.

Zvonice s bohatou historií

V útrobách věže se ukrývá šest zvonů, z nichž každý má svůj příběh. Největší z nich, Bummerin, pochází z roku 1723 a váží 3,5 tuny. Naopak nejmladším přírůstkem je zvon Budvar z roku 1995 s hmotností 1,1 tuny. Mezi další zvony patří Marta, Octava, Maria a Stříbrný zvon, který vznikl už v roce 1630.

Život ve věži

Černá věž nebyla jen zvonicí, ale i domovem. V jejím devátém patře kdysi bydlel věžný se svou rodinou, kde měli malý byt s kuchyní, kterou sdíleli s ponocnými. Život na věži nebyl jednoduchý – rodina si musela vše potřebné tahat nahoru pomocí rumpálu, včetně vody. V bytě chovali drobné zvířectvo, někdy dokonce i kozu nebo ovci. Strážný měl za úkol nepřetržitě sledovat město a v případě požáru rychle reagovat – údery zvonu, vyvěšením červeného praporu nebo rozsvícením lucerny v noci.

Stavební skvost propojující gotiku s renesancí

Z architektonického hlediska je Černá věž fascinující kombinací stylů. Spodní část, která sahá do pátého patra, je vystavěna v gotickém slohu, zatímco vrchní část s ochozem a kopulí nese renesanční rysy. Stavbu zahájil v roce 1547 italský stavitel Hans Spatz, později na ní pracoval Vincenc Vogarelli. V roce 1606 byly na věž dodatečně přidány hodiny, které zdobí její fasádu dodnes.

Rekonstrukce a současnost

Během staletí prošla Černá věž několika rekonstrukcemi, přičemž nejrozsáhlejší proběhla v letech 1982–1985. Díky těmto úpravám se věž zachovala v perfektním stavu a dnes je jednou z nejvýznamnějších historických památek Českých Budějovic. V roce 1993 byl u věže obnoven pomník Jana Valeriána Jirsíka, významné osobnosti, která se zasloužila o rozvoj českobudějovického školství.

Černá věž je nejen dominantou města, ale i tichým svědkem jeho bohaté historie. Ať už se zajímáte o architekturu, historii nebo si jen chcete vychutnat nádherný výhled, výstup na tuto věž rozhodně stojí za to. Takže až budete v Českých Budějovicích, nezapomeňte se zastavit a nechat se okouzlit její majestátností!


Mapa:


Našli jste v článku chybu nebo nesrovnalost?
Dejte nám o tom vědět ZDE!
Pomůžete tak vylepšit obsah pro ostatní čtenáře.


Mohlo by Vás zajímat: